Aktualności

ROMARTI

PIT 11 – czy cudzoziemiec ma obowiązek rozliczać się z Urzędem Skarbowym?

PIT 11 – czy cudzoziemiec ma obowiązek rozliczać się z Urzędem Skarbowym?

Wielu cudzoziemców nie zdaje sobie sprawy z obowiązków wynikających z wykonywania przez nich pracy w Polsce. Powodem tego jest często bariera językowa, brak zainteresowania z ich strony, a także nieinformowanie ich przez pracodawców o obowiązku rozliczania PIT 11. W tym ostatnim przypadku oczywiście mówimy wyłącznie o dobrej woli pracodawcy, gdyż przepisy takiego obowiązku na nich nie nakładają. Biorąc jednak pod uwagę , że firmy coraz częściej decydują się na zatrudnianie imigrantów, naturalne się wydaje, że wystawiając i przekazując PIT 11 warto by było poinstruować pracownika co z tym dokumentem należy zrobić.

Wróćmy jednak do tematu - odpowiadając na zadane pytanie w tytule – odpowiedź brzmi jednoznacznie - TAK. Każdy pracownik, bez względu na narodowość wykonujący pracę w Polsce, dla którego został wystawiony PIT 11, ma obowiązek rozliczyć go w Urzędzie Skarbowym w postaci PIT 37. PIT 11 otrzymują wszyscy cudzoziemcy, którzy wykonywali pracę na podstawie umowy o pracę, oraz ci, którzy wykonywali pracę na umowie zlecenia i posiadają status rezydenta podatkowego. O tym, kiedy cudzoziemiec posiada status rezydenta podatkowego będziemy opisywać w innym artykule. Na pocieszenie warto wspomnieć, że od 2018 roku pojawiła się opcja automatycznego rozliczania PIT 11. Warto należy podkreślić, że nie są w nim uwzględniane żadne ulgi. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała dla podatników rozliczenie w usłudze Twój e-PIT. Tak więc osoby, które nie posiadają możliwości odliczenia ulg podatkowych, mają automatycznie rozliczony PIT po 30 kwietnia. Nie wszyscy cudzoziemcy jednak mają świadomość, że mogą otrzymać zwrot podatku z tytułu posiadania dzieci.

Jeśli potrzebujecie pomocy w rozliczeniu PIT 11, zapraszamy serdecznie do kontaktu. Specjalizujemy się w przepisach związanych z cudzoziemcami przebywającymi i pracującymi w Polsce.

Image
Ty zadbaj o swój biznes, a my zajmiemy się Twoimi pracownikami!

Kontakt

© 2020 Romarti Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.